Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Die Weltanschauungen und die Wissenschaften / Światopoglądy a nauka - relacja z międzynarodowej konferencji naukowej

W piątek, 7 czerwca 2024 r., odbyła się konferencja naukowa „Die Weltanschauungen und die Wissenschaften” / „Światopoglądy a nauka”, organizowana przez Pracownię Badań nad Dziejami Filozofii na Śląsku, działającą przy Instytucie Filozofii UWr. Gośćmi honorowymi konferencji byli prof. Gunter Scholtz z Ruhr-Universität Bochum oraz prof. Karl Acham z Karl-Franzens-Universität Graz.

zdjecie-2 Prof. Gunter Scholtz – to urodzony na Śląsku niemiecki filozof, którego naukowa oraz akademicka ścieżka związana jest z Uniwersytetem Ruhry w Bochum. Główne obszary zainteresowań prof. Scholtza to historia pojęć oraz teoria i historia nauk humanistycznych. W latach 1991-2006 prof. Scholtz sprawował profesurę w zakresie historii i teorii nauk humanistycznych w Instytucie Filozofii RUB, a także był wieloletnim kierownikiem jednostki naukowej zajmującej się Diltheyem (Dilthey-Forschungsstelle). Prof. Scholtz znacząco wspierał długoletnie partnerstwo między Uniwersytetem Ruhry w Bochum a Uniwersytetem Wrocławskim w obszarze filozofii. Za swoją aktywność na rzecz filozofii na Śląsku, a także na rzecz wzmocnienia polsko-niemieckich relacji, prof. Scholtz otrzymał w 2002 roku srebrny medal Uniwersytetu Wrocławskiego, a w 2011 roku medal brązowy.

Acham-Portraet Prof. Karl Acham – studiował filozofię, historię i germanistykę na Uniwersytecie w Grazu; tytuł doktora w zakresie filozofii uzyskał w 1964 roku na podstawie rozprawy „Zum Problem des Historismus bei Wilhelm Dilthey und Martin Heidegger“, a w 1971 roku tytuł doktora habilitowanego na podstawie rozprawy „Grundlagenprobleme der Gesellschaftswissenschaften“. W latach 1974-2008 sprawował profesurę w zakresie socjologii na Uniwersytecie w Grazu; odbył także profesury gościnne, między innymi w Kanadzie (Univ. Waterloo), Chinach (Univ. Wuhan; Tsinghua Univ. Beijing; Chinesische Akademie der Wissenschaften Beijing), Brazylii (Univ. São Paulo), Japonii (Frauenuniv. Nara; Univ. Kyoto), Indiach (Univ. Mumbai) oraz Austrii (Univ. Salzburg). Od 1994 roku członek Austriackiej Akademii Nauk; posiada tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Waterloo.

Udział w konferencji wzięli także: dr Holger Glinka (Ruhr-Universität Bochum), dr Manuel Dario Palacio (Universidad de la Salle / Universidad Minuto de Dios), mgr Eduardo Henrique Silveira Kisse (Universidade Estadual do Oeste do Paraná / Ruhr-Universität Bochum). Z polskich uczestników udział w konferencji wzięli: prof. dr hab. Maciej Manikowski, dr hab. Leon Miodoński, prof. UWr oraz dr hab. Paweł Korobczak. Dziękujemy Dyrekcji Instytutu Filozofii za otwarcie konferencji, a także wszystkim pozostałym uczestnikom – słuchaczom za udział w dyskusjach. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania.

zdjecie-0

zdjecie-2