A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Filozofii

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > 85. urodziny Krzysztofa Zanussiego



zanussi-we-wroclawiu

17 czerwca 2024 roku przypadają 85. urodziny Krzysztofa Zanussiego. – Ad multos annos!

 Krzysztof Zanussi to jeden z trzech najwybitniejszych polskich reżyserów, obok Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego. W latach sześćdziesiątych studiował najpierw fizykę, potem filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim u światowej sławy filozofia Romana Ingardena (uczeń E. Husserla). Autor kilkudziesięciu filmów, laureat licznych nagród filmowych.

17 czerwca 2024 roku Krzysztof Zanussi obchodzi 85 urodziny. Rok temu gościł na naszym uniwersytecie z wykładem w Auli Leopoldina i na konferencji naukowej poświęconej prawdzie w sztuce filmowej (organizator prof. Bogusław Paź) . Dla nas zgodził się nagrać reklamówkę studiów filozoficznych i wywiad o filozofii. Pierwsza część wywiadu została nagrana w 2022 roku w jego domu. Druga część została nagrana rok później we Wrocławiu w kawiarni-oranżerii na dachu Hotelu „Monopol” (wkrótce ukaże się na You Tube). 

Ostatnim filmem Profesora jest „Liczba doskonała”. Jego prapremiera miała miejsce we Wrocławiu, zaś jej organizatorem był Instytut Filozofii. To najbardziej filozoficzny z jego wszystkich filmów. Podejmuje on kwestie śmierci, roli przypadku i porządku (sensu) w życiu. W szczególności ważne są teodycealne kwestie: istnienia Boga, wolności człowieka i genezy zła. W filmie pojawia się słynne pytanie Leibniza: "Dlaczego jest raczej coś aniżeli nic?" i autorska interpretacja tzw. zakładu Pascala, którą w formie dialogu genialnie zagrali Andrzej Seweryn i Jan Nowicki. Parafrazując „Myśli” Blaise'a Pascala, Zanussi bezpośrednio nawiązał do filmu „Moja noc u Maud” Erica Rohmera, w którym ten zakład jest jednym z najważniejszych tematów i jest wprost cytowany przez głównego bohatera filmu, matematyka (gra go Jean-Louis Trintignant).

Od czasu ostatnich przyjazdów do Wrocławia i kontaktów z naszym środowiskiem Profesor – jak sam mówi – szczególnie polubił Wrocław. Jest szansa, że znów będziemy mogli go posłuchać przy okazji planowanej promocji monografii o związkach jego filmów z filozofią, napisanej w naszym Instytucie.