W czwartek, dnia 16 marca, w Dolnośląskim Centrum Filmowym (CDF) miało miejsce wyjątkowe wydarzenie – prapremiera filmu Krzysztofa Zanussiego „Liczba doskonała” z udziałem samego reżysera i autora scenariusza. Była to trzecia projekcja filmu w kraju, zaś widownię stanowili m.in. przedstawiciele wrocławskich uczelni.
Pomysłodawcą i realizatorem przedsięwzięcia był prof. Bogusław Paź z Instytutu Filozofii, który od niemal dwóch lat blisko współpracuje z mistrzem polskiej kinematografii (właśnie ukończył pisanie dedykowanej mu monografii).
Seans poprzedziło wystąpienia rektora UWr prof. Roberta Olkiewicza, głos zabrał także dyrektor CDF Jarosław Perduta. Witając widownię prof. Krzysztof Zanussi przedstawił główne idee filmu i opowiedział pokrótce o jego odbiorze w zachodnich i indyjskich ośrodkach akademickich, w których ostatnio gościł (następnego dnia uczestniczył w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sofii).
Film opowiada o starszym – bogatym i cynicznym człowieku (rola Andrzeja Seweryna), który cudem przeżywa zamach bombowy w Izraelu; jest agnostykiem, który pod koniec życia szuka odpowiedzi o sens życia i odpowiedzi na pytanie, dlaczego akurat jemu udało się przeżyć. Na jego drodze staje młody matematyk, którego pasją jest rachunek prawdopodobieństwa i metafizyka. Młodzieniec w pewnym momencie zadaje swemu rozmówcy pytanie Leibniza o to, czy jest raczej coś, czy może nic. Od próby udzielenia na nie odpowiedzi następuje punkt zwrotny w całej akcji filmu, przepełnionego esencjonalnymi dialogami, naukowo-filozoficzną erudycją, ale także moralnym i egzystencjalnym niepokojem.
Po premierowym pokazie miała miejsce wartka debata Krzysztofa Zanussiego z publicznością. W ramach wprowadzenia do niej prof. Bogusław Paź podjął z reżyserem rozmowę na temat kilku filozoficznych kwestii dotyczących filmu – padły pytania m.in. o kwestię racjonalności świata (Leibniz) i sensu cierpienia w dziejach (Hegel). Pomimo szalejącej wokół wczesnowiosennej infekcji publiczność dopisała, zaś pojedyncze wolne miejsca na sali kinowej były znakiem tych, których ona w ostatniej chwili zmogła. Przez cały czas prapremiery jej uczestnicy mogli zakupić dwie tegoroczne publikacje Krzysztofa Zanussiego: wywiad-rzekę „Samotność Fausta” (Wydawnictwo „Znak”) oraz autorską pracę „Filmy, których już nie nakręcę” (Wydawnictwo Poznańskie).
Zanim Mistrz pojawił się w CDF, zwiedził gmach główny Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest bardzo prawdopodobne, że nasz niedawny Gość ponownie zawita do nas, tym razem w maju br. – w ramach organizowanej przez prof. Pazia konferencji „Prawda i jej pozory w sztuce filmowej” (szczegóły niebawem w zakładce „Film i filozofia. Spotkania”).
Na koniec informacja dla naszych studentów i doktoratów: wkrótce zostanie ogłoszona pierwsza edycja ogólnopolskiego konkursu „Film i filozofia. Spotkania”. Tegoroczna będzie dotyczyć – oczywiście – filmografii Krzysztofa Zanussiego. W kolejnych latach tematem będzie spuścizna filmowa innych reżyserów.