WROCŁAWSKI ODDZIAŁ PTF - podstawowe informacje
Historia powstałego we Lwowie Polskiego Towarzystwa Filozoficznego sięga roku 1904.
W kwietniu 1948 roku utworzone w pierwszej połowie dwudziestego wieku filozoficzne towarzystwa naukowe – w tym działające we Wrocławiu od 1947 roku Wrocławskie Towarzystwo Filozoficzne im. Kazimierza Twardowskiego – połączyły się w obecne Polskie Towarzystwo Filozoficzne [http://ptfilozofia.pl/historia/].
Głównym celem Wrocławskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Filozoficznego – zgodnie ze Statutem PTF – jest „uprawianie i krzewienie nauk filozoficznych” [http://ptfilozofia.pl/statut-polskiego-towarzystwa-filozoficznego/].
Oddział realizuje tę misję poprzez organizowanie wykładów, spotkań, odczytów i debat naukowych bądź popularno-naukowych, otwartych tak dla akademików, jak i szerszej publiczności.
Istotną rolę w działalności Oddziału odgrywa popularyzowanie wiedzy filozoficznej za pośrednictwem Olimpiady Filozoficznej, a wcześniej platformy wymiany refleksji, jaką stanowiłaWrocławska Wszechnica Filozoficzna [https://www.filozofia.uni.wroc.pl/Ogloszenia/Nowa-edycja-Wroclawskiej-Wszechnicy-Filozoficznej].
PTF pozostaje wierne programowi, który przedstawił jego pierwszy przewodniczący – Profesor Kazimierz Twardowski – na inauguracyjnym posiedzeniu w 1904 roku:
„Jedynym dogmatem Towarzystwa będzie przekonanie, że dogmatyzm jest największym wrogiem pracy naukowej. Jak wszystkie promienie koła, choć z różnych wychodzą punktów obwodu, łączą i spotykają się w środku koła, tak i my chcemy, aby wszystkie kierunki pracy i poglądów filozoficznych w naszym Towarzystwie ku jednemu zmierzały celowi, ku wyświetleniu prawdy”.