Zasady
nauczania nowożytnych języków obcych i rozliczania studentów z lektoratów
w Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych Uniwersytetu Wrocławskiego
(załącznik do Zarządzenia Nr 42/2020 Rektora UWr z dnia 3 kwietnia 2020 r.)
§ 1.1. Studium Praktycznej Nauki Języków Obcych, zwane dalej Studium, oferuje naukę nowożytnych języków obcych na poziomach: A1, A2, B1, B2, B2+, w zakresie:
1) języka angielskiego;
2) języka niemieckiego;
3) języka francuskiego;
4) języka włoskiego;
5) języka rosyjskiego;
6) języka hiszpańskiego.
2. Wyboru nowożytnego języka obcego dokonuje student w ramach możliwości organizacyjnych Studium.
3. Wybrany przez studenta język jest obowiązkowy i nie może być zmieniany.
4. Na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych wyróżnia się następujące poziomy językowe:
1) B1 - poziom wyrównawczy;
2) B2 - (B2 I°, B2 II°);
3) B2+.
§ 2.1. Na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach pierwszego stopnia lektorat języka obcego rozpoczyna się od wskazanego w programie semestru i trwa do uzyskania biegłości językowej zgodnej z wymaganiami określonymi dla poziomu B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
2. Na stacjonarnych i niestacjonarnych jednolitych studiach magisterskich lektorat języka obcego rozpoczyna się od wskazanego w programie semestru i trwa do uzyskania biegłości językowej zgodnej z wymaganiami określonymi dla poziomu B2, a następnie B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
3. Na stacjonarnych i niestacjonarnych studiach drugiego stopnia lektorat języka obcego odbywa się we wskazanych w programach studiów semestrach i prowadzi do uzyskania umiejętności językowych zgodnych z wymaganiami określonymi dla poziomu B2+ Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego.
§ 3.1. Studentom stacjonarnych studiów pierwszego stopnia przysługuje limit 180 bezpłatnych godzin lekcyjnych na naukę wybranego języka obcego w Studium.
2. Studentom niestacjonarnych studiów pierwszego stopnia przysługuje nie mniej niż 120 godzin lekcyjnych na naukę wybranego języka obcego w Studium.
3. Studentom stacjonarnych jednolitych studiów magisterskich przysługuje limit 240 bezpłatnych godzin lekcyjnych na naukę wybranego języka obcego w Studium.
4. Studentom niestacjonarnych jednolitych studiów magisterskich przysługuje nie mniej niż 180 godzin lekcyjnych na naukę wybranego języka obcego w Studium.
5. Studentom stacjonarnych studiów drugiego stopnia przysługuje limit 60 bezpłatnych godzin lekcyjnych na naukę wybranego języka obcego w Studium.
6. Studentom niestacjonarnych studiów drugiego stopnia przysługuje nie mniej niż 40 godzin lekcyjnych na naukę wybranego języka obcego w Studium.
§ 4. Równoległe studiowanie na więcej niż jednym kierunku studiów stacjonarnych:
a) nie zwiększa studentowi, na kierunku równoległym, limitu godzin lekcyjnych na naukę tego samego języka, o których mowa w § 3 ust. 1-2 i ust. 5,
b) umożliwia studentowi dokonanie wyboru różnych języków na kierunkach
równoległych, w ramach przysługujących limitów godzin określonych w § 3 ust. 1-2 i ust. 5.
§ 5.1. Student otrzymuje, po zdanym egzaminie, za osiągnięcie wymaganych umiejętności językowych w zakresie nowożytnego języka obcego:
1) 12 punktów ECTS na studiach pierwszego stopnia (poziom B2);
2) 16 punktów ECTS na studiach jednolitych magisterskich, w tym:
a) 12 punktów ECTS po zdaniu egzaminu na poziomie B2,
b) 4 punkty ECTS po zdaniu egzaminu na poziomie B2+;
3) 4 punkty ECTS studiach drugiego stopnia (poziom B2+).
2. Studenci zobowiązani są do zaliczenia lektoratu i zdania egzaminu z wybranego języka obowiązkowego w semestrze wskazanym w programie studiów.
§ 6.1. Studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich zobowiązani są przystąpi do testu kwalifikacyjnego z wybranego języka obowiązkowego i rozpocząć naukę od poziomu nie niższego niż poziom B1, aby w ramach przydzielonych im bezpłatnych godzin na lektorat móc ukończy naukę na wymaganym poziomie.
2. Studenci, którzy na teście kwalifikacyjnym zakwalifikują się na poziom wyższy od poziomu B2 II°, mają prawo przystąpi do egzaminu końcowego w wyznaczonym terminie, bez obowiązku uczęszczania na lektorat.
§ 7. Dla kierunków filologia obca zasady zaliczania lektoratów języka obcego, innego niż stanowiący główny przedmiot studiów, ustala odpowiednia rada wydziału.
§ 8.1 Na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia realizowanych w języku angielskim studenci pochodzenia polskiego mogą uczęszczać na lektorat języka obcego nowożytnego innego niż angielski (bez określenia poziomu) w wymiarze 180 godzin.
2. Na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia realizowanych w języku angielskim studenci obcokrajowcy mogą uczęszcza na lektorat nowożytnego języka obcego innego niż angielski, wyłącznie od poziomu B1 w wymiarze 60 godzin.
3. Na studiach stacjonarnych drugiego stopnia prowadzonych w języku angielskim studenci pochodzenia polskiego i obcokrajowcy mogą uczęszczać na lektorat języka angielskiego w wymiarze 60 godzin (poziom B2+) lub innego języka obcego na poziomie B2+ w ramach możliwości SPNJO.
§ 9.1. Studentom studiów stacjonarnych pierwszego i drugiego stopnia, jednolitych studiów magisterskich oraz doktorantom przysługuje jednorazowo dodatkowy limit 60 godzin dydaktycznych na fakultatywną, ponadprogramową naukę języka obcego innego niż język angielski na dowolnym poziomie.
2. Student uzyskuje 4 punkty ECTS za zaliczenie 60 godzin lektoratu.
3. Dodatkowy limit 60 godzin dydaktycznych, określony w ust. 1, przysługuje studentowi na każdym ze wskazanych w ust. 1 poziomie studiów.
§ 10. Studenci o szczególnych potrzebach edukacyjnych są oceniani indywidualnie.
§ 11.1. Studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia, którzy przedłożą międzynarodowy certyfikat językowy lub inny dokument potwierdzający kompetencje językowe na poziomie co najmniej B2 honorowany przez Studium mogą uzyskać ocenę z egzaminu na poziomie B2 bez konieczności uczęszczania na lektorat.
2. Studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich, którzy przedłożą międzynarodowy certyfikat językowy lub inny dokument potwierdzający kompetencje językowe na poziomie C1 lub C2 honorowany przez Studium, mogą uzyskać ocenę z egzaminu na poziomie B2+ bez konieczności uczęszczania na lektorat.
3. Wykaz honorowanych przez Studium międzynarodowych certyfikatów językowych oraz innych dokumentów potwierdzających kompetencje językowe, jest zamieszczony na stronie SPNJO www.spnjo.uni.wroc.pl.
§ 12.1. Po wykorzystaniu limitu bezpłatnych godzin, studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych mogą odpłatnie kontynuować naukę wybranego języka obowiązkowego, lub rozpocząć odpłatnie lektorat innego języka.
2. Niewykorzystany limit bezpłatnych godzin przez studentów stacjonarnych i niestacjonarnych studiów pierwszego stopnia Uniwersytetu Wrocławskiego, może być wykorzystany na studiach drugiego stopnia na naukę języka obcego, innego niż obowiązkowy, oferowanego przez Studium.
3. Studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych po zaliczeniu wybranego języka obowiązkowego mogą uczęszczać na lektorat w Studium zarówno w ramach limitu bezpłatnych godzin, jak i odpłatnie na dowolnym poziomie.
§ 13.1 Na studiach stacjonarnych lektor Studium wpisuje do Uniwersyteckiego Systemu Obsługi Studiów, zwanym dalej systemem USOS, w semestrze, w którym student zdał egzamin końcowy, ocenę z egzaminu wraz z przypisanymi godzinami i punktami ECTS odpowiednio do poziomu studiów określonego w § 5 ust. 1 niniejszych Zasad. Pracownik dziekanatu lub student przypisuje ocenę z egzaminu końcowego w semestrze wskazanym w programie studiów, podpinając ją w systemie USOS.
2. Na studiach niestacjonarnych pracownik dziekanatu lub instytutu wprowadza w semestrze wskazanym w programie studiów protokoły egzaminacyjne do przedmiotu, podpinając je w systemie USOS, wraz z przypisanymi godzinami i punktami ECTS, natomiast lektorzy wpisują ocenę.
3. W przypadku studentów zwolnionych z egzaminu wprowadza się w systemie USOS cyfrę 0 jako liczbę godzin dydaktycznych. Kierownik zespołu lektorów danego języka lub zastępca kierownika Studium wpisuje do systemu USOS ocenę z egzaminu na podstawie dokumentu zwalniającego.
4. Pracownik dziekanatu rozlicza studenta z obowiązków dydaktycznych na podstawie ocen widniejących w systemie USOS.
§ 14. W Studium przechowywane są papierowe wersje protokołów zaliczeniowych i egzaminacyjnych z danego cyklu dydaktycznego, zgodnie z okresem określonym w Instrukcji Kancelaryjnej i Rzeczowym Wykazie Akt Uniwersytetu Wrocławskiego.
§ 15. Szczegółowe zasady uczęszczania na lektorat ustala Kierownik SPNJO i udostępnia na stronie internetowej www.spnjo.uni.wroc.pl.