A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Filozofii

Znajdujesz się w: Strona główna > Ogłoszenia > ZMARŁ DR ARTUR JEZIOROWSKI


4_Uniwersytet20WrocC582awski_logotyp_Pl_naus75.jpg


Dyrekcja Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego

z głębokim smutkiem zawiadamia, iż w dniu 3 stycznia 2018 roku zmarł


DR ARTUR JEZIOROWSKI


jeden z najbardziej zasłużonych wykładowców w historii naszego Instytutu,

człowiek wielkiego serca i wybitnego umysłu,

mistrz dla wielu pokoleń studentów,

świętował niedawno 40-lecie pracy akademickiej.



Ceremonie pogrzebowe rozpoczną się we wtorek, dnia 9 stycznia br., o godz. 13.00 mszą św. w rzymskokatolickim kościele parafialnym pw. Niepokalanego Serca Maryi w Kolonowskiem (diecezja opolska), po czym będą kontynuowane na miejscowym cmentarzu.


 ____________________________________________________________________________



 Artur-Jeziorowski-4_lehbn7.jpg



ARTUR JEZIOROWSKI urodził się 11 stycznia 1952 roku w Ligocie Dobrodzieńskiej. Zdobył podwójny dyplom magisterski na Uniwersytecie Wrocławskim: z filologii polskiej – w oparciu o pracę O pojęciu i istocie dramatyczności napisaną pod kierunkiem prof. Jana Trzynadlowskiego (1976) i filozofii – na podstawie pracy Irracjonalizm niemiecki XIX i XX wieku pod opieką dra Karola Bala (1978).


Po odbyciu stażu asystenckiego w Zakładzie Etyki Instytutu Filozofii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, od 1978 roku pracował nieprzerwanie na Uniwersytecie Wrocławskim, początkowo jako asystent, później adiunkt w Katedrze Historii Filozofii, ostatecznie – jako starszy wykładowca w Zakładzie Estetyki Instytutu Filozofii.


Posiadał wszechstronne zainteresowania badawcze, które szły w parze z niezwykłym talentem dydaktycznym. Zajmował się filozoficznymi problemami teorii literatury, filozofią niemiecką przełomu XIX i XX wieku, aksjologią oraz filozofią kultury.


Jego doktorat wypromowany w 1986 roku z wyróżnieniem przez prof. Karola Bala stał się podstawą wysoko cenionej monografii książkowej Rozum i poznanie. Heglizm a problem wiedzy bezpośredniej (Wyd. Ossolineum, Wrocław-Warszawa-Kraków-Gdańsk 1989). Jest autorem ponad 20 innych publikacji naukowych, także w języku angielskim i niemieckim.


Jako członek Internationale Hegel-Gesellschaft wygłaszał referaty na międzynarodowych kongresach w Rotterdamie (1984), Zurichu (1986), Berlinie (1988), Wrocławiu (1990).


Odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej.