A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Filozofii

Znajdujesz się w: Strona główna > Ogłoszenia > II Studenckie Spotkania Filozoficzne „POWTÓRKA”

II Studenckie Spotkania Filozoficzne „POWTÓRKA” 

Impreza odbędzie się w dniach 14-16 lutego 2019, w zimowe ferie akademickie. Miejscem tegorocznej odsłony będzie Międzygórze w Masywie Śnieżnika (woj. dolnośląskie).

Studenckie Spotkania Filozoficzne opierają się na wspólnej pracy studentów, doktorantów i akademików. Zapraszamy studentów wszystkich lat i doktorantów do wygłoszenia referatów luźno nawiązujących to tematu spotkań - lub do uczestnictwa biernego. Akademicy podzielą się swoją wiedzą i kunsztem w ramach kilku wykładów i warsztatów lekturowo-translatorskich. Osnową Spotkań są jednak przede wszystkim wspólne dyskusje i wspólnie spędzony czas.

Spędzimy go w świetlicy na skraju jednego z najpiękniejszych lasów polskich gór. Będziemy tam rozmawiać: o powtarzaniu i powrocie, o wszelkich przejawach wzorczości, pierwotności i wtórności w filozofii, kulturze i literaturze – poczynając od platońskich wzorczych idei aż po nietzschańskie koło wiecznego powrotu i zwrot spekulatywny Quentina Meillassoux i innych filozofów współczesnych. Kiedy zmęczą nas dyskusje i rozważania, odetchniemy górskim powietrzem, spacerując po sudeckich szlakach.


Wykłady gościnne wygłoszą:

dr Ivan Dimitrijević (UW)
„Poznać siebie raz jeszcze: Platon contra Foucault”,

dr hab. Paweł Korobczak (UWr)
„Partytura Zaratustry. O powtórzeniu raz jeszcze”,

prof. Wojciech Kunicki (UWr)
„Konserwatywna rewolucja według Edgara Juliusa Junga - warsztaty translatorskie”,

dr hab. Krzysztof Pawłowski (Akademia Ignatianum w Krakowie)
„Najwspanialsza przygoda - powracanie świadomości refleksyjnej do źródła (Platon, Orygenes, Patańdżali)”,

dr Sergey David Sistiaga (Universität Erfurt)
"Reason between Dualism and Monism: Meillassoux' Parmenidean variations",

dr Maciej Zakrzewski (UPJPII w Krakowie)
„Totalna mobilizacja: akceleracja a System Zaufania Społecznego”.

Spotkanie, na które Was zapraszamy, to druga edycja projektu, który – jak się nam wydaje – okazał się udany; w ubiegłym roku toczyliśmy ożywione dyskusje wokół tematyki twórczości, stwórczości, pracy i techniki, urozmaicone wykładami gościnnymi na temat modeli podmiotu u Ernsta Jüngera i teologicznych treści ekonomii oraz transową podróżą przez platońską dialektykę. Mamy nadzieję, że z Waszym udziałem zdołamy rozwinąć tą formułę, a nasza wspólna myśl, zataczając coraz to szersze kręgi, odkryje nowe, niezgłębione dotąd obszary rzeczywistości.

Zgłoszenia uczestnictwa i propozycje referatów przyjmujemy do 15 stycznia. Więcej informacji na stronie wydarzenia oraz pod linkiem http://kronos.org.pl/powtorka