Serdecznie zapraszamy na wystawę pokonkursową „Najlepsze dyplomy sztuki mediów” we Centrum Sztuki WRO oraz towarzyszącą mu konferencję Katedry Sztuki Mediów wrocławskiej ASP pt. Układy dynamiczne (w CSU.CI przy ul. Traugutta 19/21, s. 410).
https://www.asp.wroc.pl/?module=News&controller=Read&action=news&id=11863
W drugim dniu konferencji, tj. 18 maja, o godz. 12.40, odbędzie się debata pt. Poznawcza funkcja obrazu, którą będę miała przyjemność prowadzić.
Wezmą w niej udział: dr Piotr Kozak (UW), dr Jakub Jernajczyk (ASP Wrocław, UWr), dr Jerzy Luty (WSOWL Wrocław), prowadzenie: dr Agnieszka Bandura (UWr, ASP Wrocław).
„Istnieją metafory bardziej rzeczywiste niż ludzie chodzący po ulicy.
Istnieją obrazy [w zakątkach książek] bardziej żywe niż wielu mężczyzn i wiele kobiet.”
[F. Pessoa, Księga niepokoju, napisana przez Bernarda Soaresa, 1982]
Czy podkreślana przez Pessoę „rzeczywistość” i „żywość obrazu” bezpośrednio przekłada się na jego wartość poznawczą? Obraz jest naturalnym medium sztuki, karmi się nim potoczne myślenie – filozofia wyrzekła się go już na początku, nauka sięgała po niego w ostateczności… Jesteśmy świadkami (twórcami) przełomu i rehabilitacji obrazu oraz jego funkcji (poznawczych, komunikacyjnych, generujących rzeczywistość itd.). Czy zmiana ta wyrosła z fiaska oświeceniowego projektu i słabości rozumu – co daje nam obraz i czego chce w zamian? A może pictorial turn to kolejny – po postmodernizmie – Epochen-Schwindel? Maszyna dyskursu napędza przemysł widzenia?
Agnieszka Bandura