W roku akademickim 2021/2022 do zespołu Instytutu Filozofii dołączyło troje nowych pracowników: dr Monika Woźniak (Zakład Filozofii Niemieckiej), dr Karol Morawski (Zakład Filozofii Współczesnej) oraz dr Cezary Rudnicki (Zakład Filozofii Współczesnej). Serdecznie witamy!
Poniżej prezentujemy sylwetki nowych pracowników.
Dr Monika Woźniak
Dr Monika Woźniak jest absolwentką Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach których ukończyła filozofię i filologię rosyjską. Doktorat pt. „Myśl Nikołaja Bierdiajewa wobec filozofii G. W. F. Hegla po 1927 roku” obroniła w 2020 roku. Zajmuje się przede wszystkim recepcją Hegla i Marksa w Europie Środkowej i Wschodniej. Członkini redakcji czasopisma „Contradictions” (https://kontradikce.flu.cas.cz/en).
Dr Karol Morawski
Dr Karol Morawski jest autorem dwóch książek: "Dyskurs, hegemonia, demokracja. Krytyczna analiza projektu demokracji radykalnej E. Laclau i Ch. Mouffe" (PWN, Warszawa 2016) oraz "Imaginaria polityczności. Obraz i hegemonia" (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2019). W latach 2009-2011 w ramach grantu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego realizował projekt badawczy promotorski pt. "Rekonstrukcja i krytyczna analiza projektu demokracji radykalnej E. Laclau i Ch. Mouffe". W pracy badawczej zajmuje się teoriami dyskursu i hegemonii, politycznością, filozofią obrazów, imaginarium sfery politycznej, pamięcią zbiorową i historią, rewolucją rosyjską i francuską oraz rzeczywistością krajów postkomunistycznych.
Dr Cezary Rudnicki
Dr Cezary Rudnicki – nomada i poganin. W 2020 roku obronił rozprawę poświęconą studiom Michela Foucaulta nad antyczną etyką troski o siebie. Do obszaru jego naukowych zainteresowań należą poststrukturalizm, tradycja spółdzielcza, etyka antyczna oraz historia Kościoła starożytnego. Od dziesięciu lat działa aktywnie na rzecz popularyzacji filozofii. Jeden z założycieli i redaktorów "Machiny Myśli", internetowego czasopisma popularyzującego filozofię. Publikował m.in. w "Kronosie", "Praktyce Teoretycznej" i "Czasie Kultury".