A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Filozofii

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Sylwetki nowych pracowników Instytutu Filozofii


bg

W roku akademickim 2021/2022 do zespołu Instytutu Filozofii dołączyło troje nowych pracowników: dr Monika Woźniak (Zakład Filozofii Niemieckiej), dr Karol Morawski (Zakład Filozofii Współczesnej) oraz dr Cezary Rudnicki (Zakład Filozofii Współczesnej). Serdecznie witamy!

Poniżej prezentujemy sylwetki nowych pracowników.

Dr Monika Woźniak 

10459096_478821885605022_8330710482636468251_o

Dr Monika Woźniak jest absolwentką Międzyobszarowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych i Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach których ukończyła filozofię i filologię rosyjską. Doktorat pt. „Myśl Nikołaja Bierdiajewa wobec filozofii G. W. F. Hegla po 1927 roku” obroniła w 2020 roku. Zajmuje się przede wszystkim recepcją Hegla i Marksa w Europie Środkowej i Wschodniej. Członkini redakcji czasopisma „Contradictions” (https://kontradikce.flu.cas.cz/en).

Dr Karol Morawski


zdjecie-Morawski

Dr Karol Morawski jest autorem dwóch książek: "Dyskurs, hegemonia, demokracja. Krytyczna analiza projektu demokracji radykalnej E. Laclau i Ch. Mouffe" (PWN, Warszawa 2016) oraz "Imaginaria polityczności. Obraz i hegemonia" (Wydawnictwo Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2019). W latach 2009-2011 w ramach grantu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego realizował projekt badawczy promotorski pt. "Rekonstrukcja i krytyczna analiza projektu demokracji radykalnej E. Laclau i Ch. Mouffe". W pracy badawczej zajmuje się teoriami dyskursu i hegemonii, politycznością, filozofią obrazów, imaginarium sfery politycznej, pamięcią zbiorową i historią, rewolucją rosyjską i francuską oraz rzeczywistością krajów postkomunistycznych.

Dr Cezary Rudnicki

profilowe-1

Dr Cezary Rudnicki – nomada i poganin. W 2020 roku obronił rozprawę poświęconą studiom Michela Foucaulta nad antyczną etyką troski o siebie. Do obszaru jego naukowych zainteresowań należą poststrukturalizm, tradycja spółdzielcza, etyka antyczna oraz historia Kościoła starożytnego. Od dziesięciu lat działa aktywnie na rzecz popularyzacji filozofii. Jeden z założycieli i redaktorów "Machiny Myśli", internetowego czasopisma popularyzującego filozofię. Publikował m.in. w "Kronosie", "Praktyce Teoretycznej" i "Czasie Kultury".