Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu, Instytut Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego zapraszają na spotkanie pt. „Angelus Silesius i Jakob Boehme: dwa fundamenty śląskiej duchowości”.
Wprowadzenie Maciej Manikowski
Słowo o filmie Łukasz Chwałko
W części muzycznej Zofia Dynak-Chwałko – fortepian
24 listopada (piątek) 2023 roku o godz. 18.00
Wstęp wolny. Zapraszamy
Szczegółowe informacje o wydarzeniu
Maciej Manikowski – urodzony w 1966 roku w Ostrzeszowie, filozof i teolog, prof. dr hab., kierownik Zakładu Filozofii Człowieka i Kultury Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, przewodniczący Rady Dyscypliny Naukowej Filozofia w Uniwersytecie Wrocławskim w kadencji 2020-2024. Odbył staże naukowe w Belgii (Katholieke Universiteit Leuven: 1999, 2003, 2022), w Rzymie (Pontifica Universita Gregoriana: 1998, 2001, 2018), w Wiedniu (Wydział Teologiczny Uniwersytetu Wiedeńskiego: 1998) i w Bochum (Ruhr Universität Bochum: 2007, 2022). Stale współpracuje z uniwersytetami w Ołomuńcu, Ostrawie i Leuven. Zajmuje się filozofią religii, filozofią dialogu, filozofią kultury i filozoficzną mistyką, głównie nadreńską i śląską. Autor licznych artykułów z filozofii i teologii oraz 4 monografii: Filozofia w obronie dogmatu. Argumenty antytryteistyczne Grzegorza z Nyssy na tle tradycji (2002), Pierwsza Zasada, świat stworzony i drogi poznania. Pseudo-Dionizy Areopagita – jego filozofia i teologia (2006), Bóg z perspektywy człowieka. Odczytując Grzegorza z Nyssy (2012) oraz Relacja i dialog. Wprowadzenie do ontologii trynitarnej (2018). Miłośnik kultury Europy Środkowej i muzyki progresywnej.
Łukasz Chwałko – urodził i wychował się w Zgorzelcu, aktualnie mieszka we Wrocławiu. Ukończył szkołę filmową w Brighton (Brighton Film School) oraz kurs filmowy w Szkole Wajdy w Warszawie. Jest absolwentem studiów licencjackich z kulturoznawstwa oraz magisterskich z dziennikarstwa w Dolnośląskiej Szkole Wyższej. Podczas studiów rozpoczął realizację filmu o Jakobie Boehme, który miał swoją premierę w 2016 roku w Zgorzelcu. Od tego czasu został przetłumaczony na 10 języków, a jego pokazy odbyły się w Polsce, Niemczech, Czechach oraz Finlandii. Film posiada rekomendacje takich uniwersytetów jak: Illinois State University, The University of Arizona, Uniwersytet Karola w Pradze, Uniwersytet Gdański, Uniwersytet Warszawski oraz Uniwersytet w Ostrawie. Jego zainteresowania skupiają się na literaturze, filozofii, historii regionu i problemach kulturowych pogranicza.
Zofia Dynak-Chwałko – absolwentka wrocławskiej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Faryniarza. Obecnie kontynuuje naukę na studiach doktoranckich w klasie prof. Cezarego Saneckiego w Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. W szkole średniej pracowała pod kierunkiem pianistki Olgi Rusiny. Swoje umiejętności doskonaliła podczas kursów mistrzowskich z wybitnymi pianistami i pedagogami. Jest laureatką międzynarodowych konkursów pianistycznych. Występuje również jako kameralistka. Koncertowała w Polsce i za granicą m.in. w Niemczech, Anglii, Francji, Chorwacji oraz we Włoszech. W latach 2008 i 2009 otrzymała stypendium Prezydenta Miasta Wrocławia, a w latach 2014–2016 stypendium Rektora Akademii Muzycznej we Wrocławiu dla najlepszych studentów.