A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Filozofii

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Prezentacja nowej książki prof. Jana Krasickiego w Instytucie Gorkiego w Moskwie



e1a325047b148c9441be2b14c42dc196_XL


W dniu 1 grudnia 2020 r. w ramach otwartego seminarium naukowego „Literatura i filozofia rosyjska: sposoby interakcji" („Русская литература и философия: пути взаимодействия”), zorganizowanego przez Instytut Literatury Światowej im. Maksyma Gorkiego Rosyjskiej Akademii Nauk, miała miejsce prezentacja nowej książki prof. dr. hab. Jana Krasickiego, kierownika Zakładu Antropologii Filozoficznej w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego, pod tytułem „Dostojewski i laboratorium idei” („Więź”, Warszawa 2020).

W opisie monografii umieszczonej na stronie internetowej Instytutu Gorkiego czytamy: „Książka »Dostojewski i laboratorium idei« porusza kluczowe zagadnienia twórczości Fiodora Dostojewskiego. Cel ten jest osiągany nie tyle poprzez literacką analizę jego twórczości, czy rekonstrukcję jego światopoglądu, ile przez identyfikację ideowych motywów przewodnich w jego twórczości. Z tego punktu widzenia dzieło autora »Braci Karamazow«, mimo swojej prozaicznej formy, jawi się w istocie jako dzieło głęboko dramatyczne, w którym forma artystyczna nie jest czymś wtórnym w stosunku do porządku ideowego, ale sposobem jego istnienia. Twórczość Dostojewskiego, widziana z tego punktu widzenia, jawi się jednocześnie jako rodzaj laboratorium idei, w którym pisarz poddaje podstawowe idee i wartości pewnej laboratoryjnej wiwisekcji. Dla pisarza ten świat idei i wartości jest światem sprzeczności i ideowej dialektyki, niegotowych odpowiedzi i formuł światopoglądowych, sferą dynamiczną – walką różnych, czasem przeciwstawnych, pozycji i postaw. Analiza ukazuje Dostojewskiego jako eksperymentatora antropologicznego, który tworzy własny paradygmat wiedzy o człowieku”.

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z zapisem wydarzenia, jakie transmitowane było on-line przez bibliotekę-muzeum „Dom Łosiewa” w Moskwie: