W dniu 8 lipca 2022 r. Uniwersytet Wrocławski podpisał porozumienie o współpracy badawczej i dydaktycznej z Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych, jednostką resortu obrony narodowej podległą Szefowi Sztabu Generalnego. W akcie podpisania dokumentu wziął udział przedstawiciel Biura Ministra Obrony Narodowej, a także dziekani Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii oraz Wydziału Nauk Społecznych. Inicjatorem porozumienia i jedną z osób pełniących nadzór nad jej realizacją ze strony uczelni jest dr Paweł Wróblewski z Instytutu Filozofii.
Podpisanie porozumienia jest konsekwencją trwającej od 2019 r. współpracy afiliowanych w UWr nauczycieli akademickich z CDiS SZ w ramach kampanii NUP 2X35 – jej celem jest poszukiwanie nowych zdolności Sił Zbrojnych we współpracy z interesariuszami zewnętrznymi, także w oparciu o aplikację badań naukowych. Gen. Rajmund Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego, w piśmie skierowanym do rektora UWr docenił pracę reprezentantów UWr w pierwszym etapie kampanii, zwłaszcza jako współautorów wydanej przez CDiS SZ publikacji eksperckiej "Analiza środowiska bezpieczeństwa w perspektywie 2035 roku", którą wykorzystano m.in. przy tworzeniu projektu Strategii bezpieczeństwa narodowego RP oraz Wielodomenowej koncepcji operacyjnej Sił Zbrojnych.
CENTRUM DOKTRYN I SZKOLENIA SIŁ ZBROJNYCH RAZEM Z UWR
Uniwersytet Wrocławski zawiera porozumienie z Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych im. Gen. Władysława Sikorskiego. Z porozumienia skorzystają wojskowi: na pracy badaczy z Uniwersytetu Wrocławskiego, ale też studenci wrocławskiej uczelni np. odbywając praktyki i staże w Centrum Doktryn i Szkolenia.
Jak zgodnie stwierdzili dyrektor Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych płk dr Andrzej Lis i rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Robert Olkiewicz w podpisanym porozumieniu zarówno uczelnia jak i wojskowi rozumieją jak ważne jest wspólne działanie na rzecz poprawy stanu bezpieczeństwa państwa oraz rozwoju Sił Zbrojnych RP. Zwłaszcza wobec sytuacji na Ukrainie.
– Siły zbrojne potrzebują wsparcia nauki, ale też spojrzenia z zewnątrz, wyjścia poza taką „bańkę militarną” w której my wojskowi funkcjonujemy. Z jednej strony chcemy zrozumieć jak wojsko i wojskowi są postrzegani na zewnątrz, z drugiej to spojrzenie z zewnątrz, wsparcie nauki dla nas da nam szanse lepszej obecności w świecie cywili – wyjaśniał płk Lis.
To nie pierwsza taka współpraca Uniwersytetu Wrocławskiego. W ostatnich latach wrocławska uczelnia rozpoczęła i z sukcesem prowadzi współpracę np. z wrocławskim ZOO, miejskim przewoźnikiem MPK, czy też na polu naukowo-badawczym z Łukasiewicz Centrum, czy w ramach współpracy międzynarodowej z niemieckim Casus Zentrum.
– Bardzo się cieszę, że takie porozumienie zostało zawarte – to się doskonale wpisuje w tę trzecią misję uniwersytetu, gdzie oprócz badań i kształcenia studentów mamy też oddziaływać na społeczeństwo i otoczenie lokalne. I tutaj współpraca z Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych jest właśnie wypełnieniem tej trzeciej misji.
W praktyce ta współpraca już istnieje. Studenci innych uniwersytetów polskich, z którymi Centrum podpisało podobne porozumienie, odbywają staże i praktyki w wojskowym centrum.
– Ale nie trzeba jechać do Warszawy, by z Centrum współpracować – dodaje dr Paweł Wróblewski z Wydziału Nauk Społecznych, który będzie jednym z prowadzących w praktyce projekt tej współpracy.
– Już w 2019 roku nasi studenci w czasie warsztatów sprawdzali i wskazywali jak zmniejszać dystans między wojskiem a społeczeństwem. Mamy na Uniwersytecie Wrocławskim np. taką specjalizację „studia nad religiami i dialogiem międzykulturowym”, i w ramach tej specjalizacji badamy ze studentami jak deeskalować konflikty. To jest realna wiedza, która może pomóc wojsku w czasie np. pobytu na misjach wojskowych.
Uniwersytet Wrocławski i Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych ustaliły, że będą wymieniać doświadczenia w zakresie osiągnięć naukowo-badawczych, między innymi w drodze udostępniania materiałów informacyjnych i naukowych oraz wymiany informacji o zakończonych pracach naukowo-badawczych w uzgodnionych tematach. Chcą prowadzić wspólne projekty badawcze, organizować krótkoterminowe kursy specjalistyczne na zasadach określonych w odrębnych umowach szczegółowych, czy realizować nieodpłatne praktyki i staże studenckie.
Płk dr Andrzej Lis podarował też Uniwersytetowi Wrocławskiemu ryngraf Centrum.
– To na dobry początek naszej współpracy. Z pewnością będzie ona trwała przez najbliższe lata – podsumował spotkanie płk. Lis.
Tekst i pełna relacja: Tomasz Sikora, Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych razem z UWr, „Przegląd Uniwersytecki On-line”, 8 lipca 2022, https://uni.wroc.pl/centrum-doktryn-i-szkolenia-sil-zbrojnych-razem-z-uwr/.
Foto: Dominika Hull/UWr
___
KOMUNIKAT CENTRUM DOKTRYN I SZKOLENIA SIŁ ZBROJNYCH
Uniwersytet Wrocławski jest jednym ze strategicznych partnerów społecznych CDiS SZ. W dniu 8 lipca 2022 r. partnerstwo to przybrało oficjalną postać w postaci porozumienia o współpracy. Dokument podpisali Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Robert Olkiewicz oraz Dyrektor Centrum Doktryn i Szkolenia SZ płk dr Andrzej Lis.
Uniwersytet Wrocławski jest kolejnym partnerem ze środowiska akademickiego, z którym CDiS SZ nawiązuje formalną współpracę. Na liście tej są już wszystkie uczelnie wojskowe oraz wiele uczelni cywilnych. Tylko w tym roku podobne umowy zawarto z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechniką Rzeszowską oraz Akademią Nauk Stosowanych z Wałcza.
Ostatnie porozumienie zakłada między innymi wymianę doświadczeń pomiędzy Uniwersytetem Wrocławskim a CDiS SZ w zakresie metodyki badań naukowych, organizację wspólnych konferencji, seminariów i warsztatów, prowadzenie wspólnych projektów badawczych, udostępnianie materiałów oraz wyników prac naukowych, a także wymianę prelegentów i ekspertów.
Dotychczasowa współpraca z Uniwersytetem Wrocławskim była szczególnie efektywna w dziedzinie analiz środowiska bezpieczeństwa i środowiska operacyjnego w ramach kampanii Nowe Urządzenie Polskie – NUP 2X35. Uczelnia aktywnie wspiera koordynatora tego projektu, czyli CDiS SZ. Wrocławscy naukowcy zapowiedzieli także swój udział, w roli panelistów i ekspertów, w dorocznej, międzynarodowej konferencji naukowej GlobState 2022.
Współpraca z uczelniami w ramach kampanii NUP 2X35 oraz podczas konferencji z cyklu GlobState stanowi unikalną przestrzeń, która z jednej strony stwarza Siłom Zbrojnym RP możliwość absorbowania zaawansowanej wiedzy ze środowiska akademickiego, z drugiej zaś daje szanse uczelniom wyższym na upowszechnianie wyników badań, analiz i ekspertyz, a tym samym oddziaływania na środowiska cywilne na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa Polski.
Źródło: Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych - Współpraca z Uniwersytetem Wrocławskim (wp.mil.pl).