Mamy przyjemność poinformować, iż Instytut Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego wydał książkę autorstwa dr Joanny Giel i dr Dominiki Jacyk „Rudolf Otto o filozofii religii Kanta i Friesa” (Wrocław 2023, 195 stron).
Opis wydawniczy publikacji:
Monografia przybliża po raz pierwszy polskiemu czytelnikowi rozprawę Rudolfa Otto o tytule brzmiącym w oryginale „Kantisch-Fries’sche Religionsphilosophie und ihre Anwendung auf die Theologie” (1909). Składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza część to obszerne wprowadzenie zatytułowane „W poszukiwaniu religijnego a priori. Wprowadzenie do lektury”, druga część natomiast zawiera przekład na język polski najważniejszych części rozprawy Otto. Rozprawa będąca przedmiotem monografii była ważnym etapem w kształtowaniu się perspektywy badawczej Rudolfa Otto; odegrała istotną rolę dla powstania zasadniczego dzieła Otto jakim jest „Świętość”. Prezentowana w języku polskim monografia stanowi poszerzenie polskich badań nad filozofią zarówno Rudolfa Otto, jak i Jakoba Friedricha Friesa, którego myśl stanowi przedmiot rozprawy Otto. Fries, będąc ideowym spadkobiercą Kanta, usiłował oczyścić filozofię Kantowską ze stwierdzonych przez niego nieporozumień. Dlatego też, prezentowana rozprawa stanowi także istotny wkład w badania nad recepcją filozofii Immanuela Kanta oraz zapoczątkowaną przez niego tradycją filozofii krytycznej.
ZAPRASZAMY DO LEKTURY
Książka dostępna jest w repozytorium UWr
https://repozytorium.uni.wroc.pl/dlibra/publication/148343/edition/138695
_____________________________________________________
Joanna Giel uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2010 roku jest zatrudniona w Pracowni Badań nad Dziejami Filozofii na Śląsku w Instytucie Filozofii UWr. W centrum jej badań znajduje się śląsko-austriacki dialog kulturowy oraz luteranizm na Śląsku.
Dominka Jacyk uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie filozofii w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego. Jej zainteresowania badawcze koncentrują się wokół filozofii niemieckiej, społecznej i filozofii religii. Jest autorką kilku monografii i kilkudziesięciu artykułów polsko i obcojęzycznych.