A Ustaw małą czcionkęA+ Ustaw średnią czcionkęA++ Ustaw dużą czcionkę Zmień kontrast
wybierz język: EN
Przejdź do wyszukiwarki

Uniwersytet Wrocławski

Instytut Filozofii

Znajdujesz się w: Strona główna > Aktualności > Living according to Nature: nowe monografie zbiorowe w wydawnictwie Brill



Brill_VIBS401_proef3_ann_EG-horz


Jest nam miło poinformować, że wśród nowości wydawnictwa „Brill” znalazły się dwa tomy monografii zbiorowej „Living According to Nature” pod redakcją profesorów filozofii Ilony Błocian i Elia Kramera oraz doktoranta Samuela Maruszewskiego z Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwszy tom nosi tytuł „Myths, Insights, and Perspectives”, drugi –  „Nature and Culture”.

Ze Wstępu:

Wraz z nadejściem ery nowożytnej nastąpiła zmiana w naszych relacjach ze światem przyrody, która stała się przedmiotem coraz większej uwagi. Dziś stało się to niezbędne, ponieważ stoimy w obliczu szeregu kryzysów ekologicznych, zaostrzających się chorób pandemicznych i niemożliwych do utrzymania sposobów życia. Jednak na całym świecie wspomina się życie zgodnie z wzorcami „większej natury” lub kosmosu w maksymach ograniczenia nadmiaru, życia w prostocie i uważnego powrotu do teraźniejszości, odnalezienia swojego miejsca w obrębie większej całości. (…) A jednak sama idea i znaczenie „natury” jest niejasne i coraz bardziej kwestionowane. Czy natura jest jedynie domeną nauk fizycznych i przyrodniczych? Czy któraś z nauk ma lepszy wgląd w naturę? Alternatywnie, czy badanie ostatecznego statusu natury jest domeną filozofii? Czy jest to perspektywa ekologiczna? Jakie jest jej znaczenie w codziennym użyciu? Czy jest to jedynie potoczny opis tego, co jest zdeterminowane lub „przeznaczone” w życiu?

___


Central European Value Studies (CEVS) to pluralistyczny projekt, który udostępnia anglojęzycznemu światu książki we wszystkich obszarach badań nad wartościami, które pochodzą z Europy Środkowej lub dotyczą jej głównych tradycji filozoficznych. Seria jest współfinansowana przez Seminarium Filozoficzne Uniwersytetu w Moguncji, Centrum Badań Kulturowych Uniwersytetu w Aarhus oraz Międzynarodową Akademię Filozofii Księstwa Liechtensteinu. CEVS to specjalna seria w ramach Value Inquiry Book Series.

Value Inquiry Book Series (VIBS), założona przez Roberta Ginsberga, to międzynarodowy program naukowy, w ramach którego publikowane są książki filozoficzne ze wszystkich obszarów dociekań nad wartościami, w tym myśli społecznej i politycznej, etyki, filozofii stosowanej, estetyki, feminizmu, pragmatyzmu, personalizmu, wartości religijnych, wartości medycznych i zdrowotnych, wartości w edukacji, wartości w nauce i technologii, psychologii humanistycznej, kognitywistyki, aksjologii formalnej, historii filozofii, myśli postkomunistycznej, teorii pokoju, prawa i społeczeństwa oraz teorii kultury.


Informacje na stronie wydawnictwa „Brill”:

https://brill.com/display/title/70235

https://brill.com/display/title/70234