Z końcem semestru zimowego roku akademickiego 2024/2025 przeszedł na emeryturę dr Andrzej Orzechowski – wysoko ceniony nauczyciel akademicki związany od 44 lat z Uniwersytetem Wrocławskim, jedna z najbarwniejszych osobowości Instytutu Filozofii, vir eruditissimus, poliglota, tłumacz, miłośnik sztuki, fotografik i podróżnik.
Andrzej Orzechowski jest absolwentem magisterskich studiów filozoficznych Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Został zatrudniony w Uniwersytecie Wrocławskim w 1981 r. jako asystent-stażysta w Katedrze Historii Filozofii. Rozprawę doktorską pod tytułem „Filozofia języka u Czuang-tsy i w innych tekstach taoistycznych” obronił z wyróżnieniem w 1990 r. pod opieką prof. dr. hab. Mieczysława Künstlera z Uniwersytetu Warszawskiego, jednego z najwybitniejszych sinologów. Od 1990 r. adiunkt, później starszy wykładowca w Zakładzie Filozofii Społecznej i Politycznej Instytutu Filozofii. Staże naukowe odbywał w Wielkiej Brytanii (Uniwersytet w Oksfordzie), Chinach, Niemczech, Rosji i Norwegii.
Dorobek naukowy dra Andrzeja Orzechowskiego obejmuje niezwykle szeroki zakres: od antycznej filozofii chińskiej po XX-wieczną filozofię anglosaską. Jest znakomitym tłumaczem dzieł taoistycznych i prac Wittgensteina, Windelbanda, MacIntyre’a, Mouffe, Laclau, Schustermana, Geetza, Katznelson, Wincha, Taylora, Goldfarba, Graneta, Malawina, Skrynnikowa. Spiritus movens wielu cennych inicjatyw związanych z organizacją aktywności studenckiej, był członkiem Rady Bibliotecznej przy Bibliotece Wydziału Nauk Społecznych UWr.
Społeczność nauczycieli akademickich i studentów Instytutu Filozofii Uniwersytetu Wrocławskiego ze szczególnym uznaniem odnosi się do osobistego oddania i wybitnego wkładu dra Andrzeja Orzechowskiego w tworzenie wielopokoleniowej kultury filozoficznej w naszym środowisku. Życzymy serdecznie Panu Doktorowi niegasnącego zdrowia, optymizmu i sukcesów w realizacji wielu pasji.