24 maja 2023 r. Instytut Filozofii uczcił 50. rocznicę kultowego filmu nurtu tzw. kina moralnego niepokoju „Iluminacja” w reżyserii i według scenariusza Krzysztofa Zanussiego, który zaszczycił Uniwersytet Wrocławski swym udziałem we wszystkich dedykowanych temu jubileuszowi wydarzeniach.
Honorowy Gość wziął udział zorganizowanych przez prof. Bogusława Pazia trzech przedsięwzięciach: 1) interdyscyplinarnej filozoficzno-filmoznawczej konferencji pt. „Prawda i jej pozory”, 2) wykładzie plenarnym zatytułowanym „Prawda życia, prawda filmu” wygłoszonym w „Oratorium Marianum” w Gmachu Głównym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz 3) projekcji filmu „Iluminacja” i dyskusji po niej. Warto przypomnieć, że prof. Krzysztof Zanussi niespełna rok temu wygłosił wykład w Auli Leopoldyńskiej poświęcony „scenom niechcianym” w swoich filmach, a trzy miesiące temu Uniwersytet Wrocławski organizował premierową projekcję jego filmu „Liczba doskonała” – oba wydarzenia miały miejsce z inicjatywy prof. Pazia.
Profesor Zanussi przybył do Wrocławia rano, niemal bezpośrednio po powrocie z Paryża. Uczestniczył w całej konferencji, którą otworzył prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Robert Wieczorek. Dzięki uprzejmości kierownika Katedry Judaistyki, prof. Marcina Wodzińskiego, konferencja odbywała się w pięknej auli tej jednostki (wszyscy prelegenci i słuchacze byli pod jej wrażeniem).
Referenci z kilku ośrodków akademickich, w tym trzech z naszego Instytutu, mówili o różnych wymiarach prawdy. Choć nie wszyscy byli filozofami, to jednak wszyscy bez wyjątku wykazali się dużą filozoficzną erudycją i logiczna kulturą. W następnym roku planowana jest kolejna konferencja w rozszerzonym, głównie o badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego, składzie osobowym.
Po popołudniu, o godzinie 16.00, prof. Krzysztof Zanussi wygłosił wykład „Prawda życia, prawda filmu” – znakomity, klarowny i niepozbawiony ironicznych podtekstów, ale także ciekawych anegdot oraz żartów. Słuchacze mogli usłyszeć nie tylko ciekawe merytorycznie wystąpienie, ale wsłuchać się we wzorcową polszczyznę i iście radiowy głos reżysera „Iluminacji”. Robiło i robi to wrażenie na słuchaczach wszystkich generacji.
Wreszcie po wykładzie i wymianie głosów z publicznością, Mistrz powitał w Sali im. Unii Europejskiej (Budynek 1d Wydziału Prawa, Administracji i Ekonomii) widzów swojej „Iluminacji”. Po seansie filmowym miała miejsce otwarta wymiana zdań z widzami i czas na indywidualne rozmowy, udzielanie autografów i dedykacji do Jego ostatnich książek.