Projekt „FILM I FILOZOFIA. SPOTKANIA” - to interdyscyplinarne przedsięwzięcie z obszarów filmu (filmoznawstwa) i filozofii.
Przedmiot. Dotyczy problematyki i wpływów filozofii w filmie – polskim i światowym. Jeśli chodzi o filozofię, to szczególny nacisk kładziony tu jest na historię filozofii, estetykę, aksjologię i – oczywiście – etykę.
Cele. Stawia przed sobą kilka celów: po pierwsze, odnajdywanie wspólnych dróg filozofii i filmu poprzez wskazywanie na wspólne tematy i problemy w obu dziedzinach. Po drugie, popularyzacja filozofii poprzez wskazywanie na jej związki z filmem, aktualnie od ponad półwiecza najpopularniejszą dziedzinę sztuki na wszystkich kontynentach. Po trzecie, poprzez ukazywanie problematyki filozoficznej – popularyzację sztuki filmowej, historii oraz teorii filmu.
Adresat. Projekt kierowany jest do środowiska akademickiego i pozaakademickiego: licealnego, nauczycielskiego i wszystkich, którzy oglądają cokolwiek poza telewizyjnymi serialami ;)
Plany. Wszytko zacznie się od emisji prawie godzinnego wywiadu z klasykiem klina światowego i polskiego – profesorem KRZYSZTOFEM ZANUSSIM. Wywiad (jego pierwsza część) dotyczy kwestii relacji filozofii i sztuki filmowej, miejsca, sensu i funkcji metafizyki w filmografii autora „Barw ochronnych”, obiektywności wartości i in. Nagraliśmy krótki film reklamowy, w którym Profesor, jako były student filozofii, mówi o zaletach studiów filozoficznych i zachęca do studiowania tej dysypliny. Profesor przyjął zaproszenie do nas i wystąpi na Uniwersytecie Wrocławskim z wykładem. Trwają prace montażowe nad wywiadem i filmem reklamowym, jak również ustalane są szczegóły wizyty - te ostatnie zależne są od sytuacji pandemicznej.
W ramach projektu realizowane będą również wywiady z innym klasykami filmu.
Pomysłodawca i koordynator całości projektu: dr. hab. Bogusław Paź, prof. UWr