ZNANI ABSOLWENCI I ZNANE ABSOLWENTKI KIERUNKU FILOZOFIA NA UNIWERSYTECIE WROCŁAWSKIM
Agata Roczniak - od 2019 r. jest Fundraising & Communications Manager w Fundacji Polskiedzieci.org, od 2016 przewodnicząca Społecznej Rady Konsultacyjnej ds. Osób Niepełnosprawnych w Urzędzie Miejskim Wrocławia, członkini Rady Programowej Fundacji Ewy Minge "Black Butterflies”, inspiratorka i modelka. "Człowiek Bez Barier 2018” w kategorii osobowość internetowa, "Lodołamacz Specjalny 2018” za szczególną wrażliwość społeczną i promowanie aktywności osób niepełnosprawnych w różnych dziedzinach życia. 2006-2018 starszy specjalista ds. personalnych w Grupie Impel.
____
Jarosław Barański - dr hab. nauk hum., kierownik Zakładu Humanistycznego Nauk Lekarskich Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Filozof, literaturoznawca, etyk i estetyk, zajmujący się głównie filozofią i socjologią ciała. Autor sześciu monografii, w tym ostatnich: "Ciało i sztuka leczenia" (2011) oraz "Utopia zmedykalizowana" (2013). Współredaktor książek poświęconych problematyce relacji lekarza z pacjentem: "Komunikowanie się lekarza z pacjentem" (2000), "Porozumiewanie się lekarza z pacjentem i jego rodziną" (2012), "Relacja lekarz-pacjent. Zrozumienie i współpraca" (2013), "Agresja w opiece zdrowotnej" (2014) oraz współautor (wraz z P. Kardasem i A. Mastalerz-Migas) książki "Praktyczny przewodnik komunikacji, czyli przychodzi pacjent do lekarza…" (2015). Członek Zespołu Języka Medycznego przy Prezydium PAN, wiceprezes wrocławskiego oddziału Towarzystwa Historii Medycyny i Farmacji.
Przemysław Błaszczak - absolwent filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim. Aktor, reżyser, pedagog, od 1995 roku związany z Instytutem Grotowskiego (do 2007 Ośrodkiem Grotowskiego). W latach 1996–1999 pracował w Teatrze Pieśń Kozła pod kierownictwem Grzegorza Brala. W latach 2002–2003 przygotował własny monodram Ecce homo. Od 2004 roku jest aktorem Teatru ZAR.
Marianna Bocian - poetka, pedagożka, aktywistka opozycji antykomunistycznej. Obok filozofii, ukończyła polonistykę na UWr. Pod koniec lat 60-tych ubiegłego stulecia związana była z wrocławską grupą literacją "Agora", następnie, w latach 70-tych, z ruchem poezji konkretnej. Autorka artykułów w pismach podziemnych, działaczka Studenckiego Komitetu Solidarności we Wrocławiu. W latach 90-tych jako wolontariuszka prowadziła zajęcia psychoterapeutyczne na oddziale dziecięcym wrocławskiej Kliniki Onkologii. Autorka wielu tomików wierszy, m.in. "Poszukiwanie przyczyny" (1966, pod ps. "Jan Bełczęcki"), "Wieża Babel Pospolita" (1972), "Stan stworzenia" (1989), "Bliskie i konieczne" (1998).
Marek Burak - działacz opozycyjny w okresie PRL, pedagog, nauczyciel, samorządowiec, prywatny przedsiębiorca. Po rozwiązaniu Studenckiego Komitetu Solidarności w 1980 r. współzałożyciel Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Wrocławskim, wielokrotnie represjonowany - w lutym 1981 jeden z organizatorów strajku studenckiego na tej uczelni. Trzykrotnie internowany w czasie stanu wojennego - członek NSZZ "Solidarność"; redaktor, drukarz i kolporter prasy podziemnej. 1983-1984 pracował jako robotnik w cegielni, później, do 1992 r., jako nauczyciel w szkołach ponadpodstawowych i wychowawca domu dziecka. 1990-1994 radny Miasta i Gminy Brzeg Dolny, 1991-2018 prezes agencji ochrony "Refleks".
Jan Burdukiewicz - prorektor Uniwerystetu Wrocławskiego ds. współpracy z zagranicą i projektów międzynarodowych na kadencję 2016-2020, profesor archeologiii, od 2004 r. kierownik Zakładu Archeologii Epoki Kamienia. Badał stanowiska dolnopaleolityczne w Polsce, Niemczech, Francji, Włoszech oraz Chinach, ponadto wspólnie z uczonymi z Uniwersytetu w Hajfie stanowisko Bizat Ruhama na Pustyni Negew. Honorowy obywatel Trzebnicy. Do ważniejszych publikacji należą monografie: "Technokompleks mikrolityczny w paleolicie dolnym środkowej Europy, Wrocław" (2003), "The stone. Technique and technology" (2006).
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk - minister rodziny i polityki społecznej w rządzie Donalda Tuska; działaczka społeczna, posłanka IX i X kadencji; rodowita wrocławianka, ukończyła III LO we Wrocławiu; absolwentka studiów magisterskich na kierunkach pedagogika (2008) i filozofia (2009) w UWr; w 2018 r. uzyskała w Instytucie Filozofii UWr doktorat w oparciu o dysertację "Reprodukcja – Opór – Upełnomocnienie. Radykalna krytyka edukacji we współczesnej zachodniej myśli społecznej", napisaną pod opieką prof. Adama Chmielewskiego.
Sławomir Stanisław Górski – magister filozofii UWr, dokumentalista i reportażysta, m.in. autor scenariusza i reżyser m.in. zrealizowanego dla TVP fabularyzowanego dokumentu „Operacja Cezary” (2017) oraz 3-częściowego filmu dokumentalnego "Żołnierze Wyklęci. Jerzy Woźniak" (2011) powstałego przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej; wyreżyserowany przez niego film „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia Nadzieja” (2014) otrzymał „Złoty Opornik” – główną nagrodę VII Festiwalu „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” w Gdyni.
Andrzej Kiełczewski - od 2018 r. prezes zarządu FAST FINANCE S.A., jednej z czołowych firm windykacyjnych w Polsce, specjalizująceh się w zarządzaniu portfelami wierzytelności masowych. Studiował także w Sztokholmie i w Uppsali. Rozpoczął działalność zawodową w Szwecji, a kolejne doświadczenia i wiedzę zdobywał pracując dla firm szwedzkich, szwajcarskich, francuskich i angielskich. 2004-2010 był związany z Grupą Crédit Agricole pełniąc funkcję doradcy zarządu, kolejno w EFL i w LUKAS Banku.
Michał Kuzborski - w 2006 r., bezpośrednio po ukończeniu magisterskich studiów filozoficznych na Uniwersytecie Wrocławskim, założył "Lama Media" - firmę o międzynarodowym zasięgu tworzącą strony internetowe i aplikacje mobilne, m.in. dla Boston Consulting Group, Hewlett-Packard czy Santander; kieruje także innymi firmami, od 2016 r. "House of Crime" (aranżancja escape rooms) oraz od 2017 "Alpacorn" (marketing cyfrowy); wcześniej pracował jako dziennikarz w "Gazecie Wrocławskiej" i prowadził serwis e-lama.pl; w 2019 r. zadebiutował powieścią "Paradoks kłamcy".
Olgierd Lizoń - od 2013 r. Prezes Zarządu Bytom Square Sp. z o.o., wcześniej Dyrektor ds. rozwoju Zakładów Odzieżowych Bytom S.A.
Rafał Michalski - absolwent filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów MBA na Franklin University w Columbus, USA; wieloletni dyrektor handlowy firmy Metal-Plast, zajmującej się produkcją regranulatów PVC, koordynator restrukturyzacji firmy Spectus, a także wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa Poli-Eco; od 2014 r. Prezes Zarządu Blachotrapez Sp. z o.o. i Szef Grupy Kapitałowej osiągającej 550 mln rocznych przychodów ze sprzedaży (dane z 2019 r.).
Ryszard Gwalbert Misiek - jazzmen, prekursor teatru instrumentalnego. Ukończył także studia politechniczne we Wrocławiu i muzykę jazzową w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Grazu. Początkowo był solistą, instrumentalistą i kompozytorem Wrocławskiej Grupy Awangardy Instrumentalnej i Teatru Instrumentalnego "Freedom”. W 1974 r. otrzymał stypendium im. Krzysztofa Komedy. Wystawiał spektakle w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu i Teatrze Muzycznym w Gdyni. Jego Polski Teatr Instrumentalny zrealizował kilka premier – "Proces” (1982), "Taniec lokatora”, "Wejście gladiatorów” (1985), "Misiek i bobasy z muzycznej klasy”", z którymi odbył tournée po wielu krajach Europy, zdobywając nagrody na festiwalach (m.in. Aarhus Festival) w Danii, Włoszech i Niemczech. Powołał do istnienia klasę teatru instrumentalnego na Uniwersytecie McGill w Montrealu - był jej kierownikiem i kreatorem muzycznej sztuki; zrealizował tam kilka spektakli, m.in. "The impossible concert” (Pollack Center Hall, Montreal, 1990), "Cage” (PCH, Montreal, 1991).
Magdalena Nazimek-Rakoczy - absolwentka filozofii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz studiów podyplomowych „Współczesne Migracje Międzynarodowe”; doktorantka w zakresie prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pracowniczka Stowarzyszenia na Rzecz Integracji Społeczeństwa Wielokulturowego "Nomada", gdzie prowadzi punkt poradnictwa dla migrantek i migrantów. Jest ekspertką Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.
Jacek Orłowski - dziekan Wydziału Reżyserii PWST w Krakowie w latach 2008-2012. Ukończył także Wydziału Reżyserii Dramatu w PWST w Krakowie. W okresie studiów uniwersyteckich był założycielem i kierownikiem artystycznym "Studenckiego Teatru Prób”, a także redaktorem i autorem artykułów w czasopiśmie "Mandragora”. Współtwórca i pierwszy przewodniczący zarządu Fundacji Kultury Studenckiej "Universitas” stworzonej przez NZS i Samorząd Studentów Uniwersytetu Wrocławskiego w 1990 r. Dr hab. prof. AST w Krakowie. Od 2003 roku prowadzi również zajęcia na Wydziale Aktorskim w łódzkiej Szkole Filmowej. Od 2016 r. pełni funkcję prezesa Instytutu Teatralnego im. Mieczysława Hertza.
Tina Oziewicz – autorka książek dla dzieci i młodzieży, tłumaczka, absolwentka filozofii i anglistyki na UWr. Promocja doktorska w zakresie filozofii na UWr na podstawie dysertacji „Ewolucja myśli Simone Weil na przykładzie wybranych pojęć” pod kierunkiem dr. hab. Leona Miodońskiego, prof. UWr (2005). Debiutowała zbiorem opowiadań „O wiadukcie kolejowym, który chciał zostać mostem nad rzeką i inne bajki” (2007). Jej druga książka, „Powidoki” (2010), była nominowana do nagrody literackiej w XI Konkursie Literackim Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek. „Pamiątka z Paryża” (2013) została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. „Tyranozaur i Traktorzystki” (2013) była wśród książek nominowanych do tytułu „Najlepszej polskiej książki dla dzieci 2014” przez kapitułę Festiwalu Literatury dla Dzieci. „Dzicy lokatorzy” (2014) otrzymała wyróżnienie Jury 22 Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Wydała także „Masło śpi” (2017) i „Great! Wielka Brytania dla dociekliwych” (2019). „Awaria elektrowni” (2019) została wpisana na listę „White Ravens 2020” Międzynarodowej Biblioteki Młodzieżowej w Monachium. Za książkę „Co robią uczucia?” (2020) Autorka otrzymała wyróżnienie literackie w konkursie „Książka Roku 2020” polskiej sekcji IBBY, pierwsze miejsce w plebiscycie blogerów „Lokomotywa” w kategorii „Od A do Z” – publikacja na liście „6 książek roku 2020” wg Agaty Passent (Xięgarnia.pl) i w finale konkursu Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą Przecinek i Kropka za rok 2020, wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie. Publikacje Autorki doczekały się licznych wydań w językach obcych.
Marcin Rosiński - od 2019 r. szef Radia Wrocław, wcześniej dziennikarz TVP3 we Wrocławiu, gdzie był m.in. gospodarzem programu informacyjnego "Fakty”, a przez pewien okres także jego redaktorem naczelnym.
Małgorzata Różewicz – kulturoznawczyni, filozofka i teatrolożka, anarchistka związana z „Pomarańczową Alternatywą”, stowarzyszeniem „Nigdy więcej” oraz „Salonem Profesora Dudka” we Wrocławiu. Doktorat z literaturoznawstwa zdobyła w 1990 r. w oparciu o rozprawę „Teoria dzieła sztuki teatru w Ingardenowskim modelu humanistyki” napisaną pod kierunkiem prof. Janusza Deglera, pracowała jako adiunkt w Zakładzie Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka książek, licznych artykułów, esejów i recenzji. Publikuje m.in. w „Pamiętniku Literackim”, „Litterariach”, „Kwartalniku Filozoficznym”, „Studiach Filmoznawczych”, „Odrze” i „Notatniku Teatralnym”. Jej wybór utworów Tadeusza Różewicza "Dwie strony medalu" został odznaczony Złotym Wawrzynem Olimpijskim w 2008 r.
Olimpia Świst - od 2012 r. prezes Fundacji na Rzecz Kultury i Sztuki [su:p], od 2013 aktywistka stowarzyszenia "Nomada", asystentka i tłumaczka kulturowa, community workerka.
Jakub Walicki - absolwent studiów doktoranckich w Instytucie Filozofii, copywriter oraz miłośnik kina. Prowadzi filmoznawczego bloga Przemyślane kadry. Wystąpił w audycji "Pogawędnik filozoficzny", podczas której opowiedział o interpretacjonizmie i filmie. Nagrania można odsłuchać tutaj.
Aleksander Wierny - były dziennikarz prasowy i telewizyjny, naczelnik miejskiego Wydziału Kultury, Promocji i Sportu w Częstochowie. Wydał prozę gatunkową – kryminały "Światło i Teraz", horror "Krew i strach" oraz autobiograficzną prozę "Matka mojego dziecka". W marcu 2019 r. ukazała się jego debiutancka książka poetycka "Sygontka".
Henryk Wolniak-Zbożydarzyc - poeta, dramatopisarz, aforysta. Jego debiutanckie wiersze ukazały się w „Odrze” (1962), potem drukował w „Nurcie”, „Więzi”, „Poezji” i „Przeglądzie Katolickim”. W latach 1976-1978 patronował założonemu przez siebie Towarzystwu Wolnistów i stworzył poetykę wolnizmu (triada, 3 x W: Wolność–Wieczność–Wielkość). W 1980 r. został przewodniczącym Tymczasowego Komitetu Założycielskiego Literatów Dolnego Śląska „Solidarność”, a w czasie stanu wojennego zainicjował, utrzymane w poetyce wolnizmu – ogólnopolskie konkursy o charakterze patriotyczno-religijnym. Nagrodzone w nich utwory publikował cyklicznie w redagowanym przez siebie „Almanachu” (1987-1989). Współredagował także podziemną „Wolną Kulturę” (1982-1985), a w drugim obiegu opublikował dwa tomiki poetyckie („Oto krew Aniołów, 1985, „Gwiazdobiór wolności”, 1989). W dorobku artystycznym znajdują się: „Horyzont” (1965), uznany przez Radio Wolna Europa za najciekawszy debiut roku, „Proch” (1972), wyróżniony Nagrodą im. Tadeusza Peipera. Jego książki ukazały się także w Kanadzie, Rosji, na Słowacji i we Włoszech. W roku 2013 został laureatem Nagrody Literackiej Czterech Kolumn. Odznaczony Orderem Odrodzenia Polski i medalem "Zasłużony dla Wrocławia - Merito di Wratislavia".
Paweł Wybierała - prezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznnej, samorządowiec, m.in. członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego od czerwca 2020 do kwietnia 2021 r. Kierował Gminnym Zespołem Kultury i Bibliotek w Krośnicach oraz Schroniskiem Młodzieżowym w Krośnicach, następnie od roku 2010 przez 4 lata był burmistrzem Milicza, później zaś kierownikiem wydziału promocji i rzecznik prasowy starosty lubińskiego. W latach 2014 – 2018 był radnym powiatu milickiego, a po ostatnich wyborach samorządowych radnym Rady Miejskiej w Miliczu. Od 2018 r. pełni funkcję dyrektora Biura Stowarzyszenia „Rzeczpospolita Samorządna” oraz jest członkiem zarządu samorządowej spółki Stawy Milickie. Ma za sobą również karierę sportową – uprawiał wyczynowo zapasy w stylu wolnym i brydż sportowy.
Mariusz Wyżycki – od 2018 r. członek Komitetu Audytu Rady Nadzorczej „Credit Agricole” Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.; od 2013 r. partner spółki menedżersko-eksperckiej „BRAD Consulting”, która od 2009 roku doradza polskim i międzynarodowym firmom w zakresie restrukturyzacji, podnoszenia efektywności i innowacyjności organizacji oraz strategicznego zarządzania kapitałem ludzkim. M.in. wiceprezes zarządu Biura Informacji Kredytowej S.A. w latach 2002-2012, przewodniczący Rady Nadzorczej „BIG InfoMonitor” S.A. 2003-2011. Absolwent filozofii i kulturoznawstwa UWr, w 1992 r. na tejże uczelni uzyskał doktorat z filozofii w oparciu o rozprawę „Spekulatywne elementy koncepcji człowieka w polskiej literaturze cybernetycznej” pod kierunkiem prof. Romualda Łozińskiego. Autor licznych publikacji.
Bogdan Zdrojewski - polityk i samorządowiec. 1990-2001 prezydent Wrocławia, senator IV i X kadencji, poseł na Sejm IV, V, VI i VII kadencji, deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji. 2007-2014 minister kultury i dziedzictwa narodowego.
Odwiedź stronę internetową naszego Biura Karier